Ciekawostki
Mecz Magdaleny Grzybowskiej z Venus Williams z 1997 roku
Mecz Tomasza Iwańskiego z Wojciechem Fibakiem z 1989 roku
Finał Australian Open 2018 - Karolina Woźniacka - Simona Halep
Rozmowa Tomasza Iwańskiego w TV TOYA
„Królowe polskiego tenisa”. Książka o 11 najwybitniejszych polskich tenisistkach


Polski tenis jest kobietą. To właśnie Polki mogą pochwalić się największymi osiągnięciami, jeśli chodzi o zawodowy tenis. Nic dziwnego, że musiała powstać książkach poświęcona ich sukcesom. Dominik Senkowski w publikacji „Królowe polskiego tenisa” opisał 11 najlepszych tenisistek w naszej historii. Obok Igi Świątek i Agnieszki Radwańskiej znalazły się tutaj sylwetki m.in. Magdaleny Grzybowskiej czy Marty Domachowskiej.
Książka „Królowe polskiego tenisa” dostępna jest wyłącznie na LaBotiga.pl:
https://bit.ly/krolowe-tenisa-kongres
Fragment książki „Królowe polskiego tenisa”
Przez lata tenis miał w naszym kraju twarz Wojciecha Fibaka. Jak czytamy w Historii Polskiego Tenisa, jego niespodziewane sukcesy „wywołały w Polsce prawdziwą »fibakomanię« …
Czytaj więcej
porównywalną chyba tylko do późniejszej o trzy dekady »małyszomanii«”*. Dziś jednak polski tenis jest kobietą. Nie może być inaczej, skoro w kobiecych rozgrywkach pierwszy raz w historii doczekaliśmy się liderki światowego rankingu. Iga Świątek osiąga sukcesy, o jakich wcześniej nasi kibice nawet nie mogli marzyć. Nie jest w tym jednak osamotniona i stąd pomysł na książkę o polskim kobiecym tenisie ostatnich lat.
Niniejsza pozycja to subiektywny wybór jedenastu tenisistek, które osiągnęły najwięcej w biało-czerwonej historii tego sportu, a ich osiągnięcia miały wyjątkowy wpływ na rozwój tej pięknej dyscypliny w naszym kraju. Czytelnik będzie miał okazję poznać historie naszych najlepszych zawodniczek. Każda z nich może być też wzorem dla obecnego młodego pokolenia tenisistów. Historia Igi Świątek pokazuje, jak ważny w odniesieniu sukcesu jest team zawodniczki, Agnieszki Radwańskiej – że bez wielkiej siły fizycznej można wejść na szczyt, a jej siostry Urszuli – że ambicja może być motorem, ale też hamulcem rozwoju. Pozostałe bohaterki tej książki zaś udowodniły, ile znaczy praca będąca jednocześnie pasją, jak ważny jest wybór trenerów, a także to, że obok talentu potrzebna jest też czasem nadludzka determinacja, a siłą woli można przebić niejedną barierę.
W gronie wyróżnionych nie znalazła się Jadwiga Jędrzejowska. Doceniam jej przedwojenne sukcesy – finał Roland Garros 1939, finał Wimbledonu 1937 czy finał w Nowym Jorku 1937. Występowała jednak przed rokiem 1968, gdy w tenisie nastała i do dziś trwa tak zwana era open. Od tamtego momentu zniesiono podział na tenisistów amatorów i zawodowców. Pamiętajmy, że wcześniej tylko ci pierwsi rywalizowali w turniejach wielkoszlemowych, a na profesjonalistów przez długi czas patrzono bardzo krytycznie. Turniej w Melbourne 1968 to ostatnie zawody rangi Wielkiego Szlema, w których udział wzięli wyłącznie amatorzy. Z tego powodu trudno porównywać sukcesy „Jadzi” do dzisiejszych wyników „Igi” czy „Isi”. Nie są gorsze, a jedynie uzyskane w zupełnie innych tenisowych okolicznościach.
O książce:
Pięć wielkoszlemowych tytułów Igi Świątek i 125 tygodni spędzonych przez nią na czele rankingu WTA. Finał Wimbledonu z udziałem Agnieszki Radwańskiej. Zwycięstwa …
Czytaj więcej
w turniejach WTA Magdy Linette i Magdaleny Fręch. Polski tenis jest dziś kobietą. I dlatego w końcu musiała powstać książka o naszych najlepszych współczesnych tenisistkach.
Dlaczego kariera Igi Świątek na wczesnym etapie zawisła na włosku? Co wyróżniało Agnieszkę Radwańską na korcie zdaniem tych, którzy z nią grali? Z jakiego powodu nie mniej utalentowana Urszula Radwańska nie poszła śladem siostry?
Dominik Senkowski wziął pod lupę kariery 11 najwybitniejszych polskich tenisistek, by przybliżyć czytelnikom ich drogę do sukcesu i pokazać, ile wyrzeczeń kosztowało je dołączenie do grona najlepszych zawodniczek świata.
Królowe polskiego tenisa to książka o poświęceniu, ciężkiej pracy, ale też wielkich ambicjach, spełnianiu marzeń i powolnym wspinaniu się na szczyt. Aż do miejsca, w którym polski tenis przybrał twarz dwóch symboli: kobiety i sukcesu.
Książkę polecają:
Paweł Wilkowicz
Polski tenis jest kobietą. Ale jest też gotowym na każde poświęcenie rodzicem. Gdy rozpadł się sport klubowy, polskie kariery stały się sprawą rodzinną. I o tym również jest ta książka.
Łukasz Cegliński
Iga Świątek jest – i jeszcze długo będzie – największą gwiazdą polskiego sportu obok Roberta Lewandowskiego, ale warto pamiętać, że w tenisowym świecie rozpychają się też inne Polki. Ich historie są warte uwagi, nawet jeśli nie wszystkie dostały się na szczyt.
Artur Rolak
Dominik Senkowski nie należy do tych dziennikarzy, którym się wydaje, że wszystko wiedzą najlepiej i wszystko już widzieli. Nie narzuca się ze swoimi poglądami; woli pytać, aby skonfrontować je z opiniami innych. I taka jest ta książka – pełna spojrzeń z wielu stron.
Justyna Kostyra
Polski tenis to nie tylko Iga Świątek. Szlaki naszej wybitnej reprezentantce przetarły kobiety, które grały w zupełnie innej rzeczywistości. Każda z nich przeszła drogę pełną poświęceń, determinacji, zwycięstw i porażek. Dominik wykonał tytaniczną pracę, przejrzał archiwa i dotarł do najważniejszych postaci w życiorysach polskich bohaterek kortów. Fani tenisa to docenią.